יריעות איטום לשימוש במרתפים

יריעות האיטום בהן נעשה שימוש במרתפים הינן יריעות "ביטומגום" (מסוג SBS) , בעובי 4 או 5 מ"מ, ללא ציפוי אגרגט, כדי להבטיח ריתוך מלא ואמין בחפיפות. היישום של שתי השכבות נועד להבטיח איטום אמין של המערכת גם במקרה של כשל בריתוך באחת השכבות.

היריעות הביטומניות משמשות לאיטום של רצפת המרתף בעיקר. היישום על קירות מרתף הוא איטי ומורכב יותר.

חסרונן הבולט הוא אי ההידבקות שלהן לבטון, כך שכשל מקומי עלול להפוך לכשל נרחב יותר עקב מעבר מים בין היריעה לבטון.

במרתפים התמוכים בהיקף בקירות תמך (סלארי), יריעות האיטום אוטמות למעשה את קירות התמך ולא את קירות המרתף עצמם, דבר אשר מפחית עוד יותר מאמינותן.

מערכת איטום חדשנית ומוכחת אשר עונה על בעיה משמעותית זו הינה מערכת פרפרוף (PREPRUFE) מתוצרת GCPUSA .


יריעת איטום HDPE - מערכת פרפרוף

מערכת פרפרוף מורכבת מיריעת איטום HDPE חזקה ועמידה, בעלת ציפוי מיוחד ודביק המגיב עם בטון טרי. היריעה מתאפיינת בהדבקה הייחודית הנוצרת אל הבטון הנוצק עליה. בכך נמנע מעבר מים בין אלמנט הבטון ליריעה, תוך צמצום משמעותי של הסיכון לחדירת מים.
מערכת הפרפרוף הינה מערכת חדשנית ידועה בעולם וגם בישראל כמערכת וותיקה, אמינה ומובילה בתחום האיטום התת קרקעי.
המערכת, עליה נרשם פטנט בינלאומי, נכנסה לשימוש לפני כ-30 שנה בפרויקטים מובילים ברחבי העולם, ביניהם פרויקטים טבולים במי תהום עמוקים במיוחד ואף בתוך הים.
מערכת פרפרוף עמידה בלחצי מים של עד 7 באר (70 מטר עומד מים !!).

במהלך 30 שנות הניסיון עם מערכת זו, נצבר ניסיון רב והושגו הצלחות רבות, והיא נחשבת כיום למערכת האיטום המובילה בעולם לאיטום מרתפים במי תהום, עם רזומה מוכח של 50 מיליון מ"ר בעשרות מדינות, 300 תחנות מטרו, מאות שדות תעופה, כמו גם עשרות אלפי מבנים תת קרקעיים גדולים ומורכבים ברחבי העולם.
מערכת פרפרוף מורכבת מיריעות פרפרוף בתוספת חומרים נלווים וסרטי הדבקה ייחודיים:, Preprufe Tape חומר משחתי ייחודי להתחברות עם אלמנטים חודרים (Bituthene LM), סרט הדבקה דו צדדי (Bitustik) ומרכיבים נוספים.
מרכיבי המערכת תואמים זה לזה, עובדים בהרמוניה ומעניקים "חליפה" שלמה למרתף, כולל פתרונות לכלונסאות חודרים, ראשי כלונס וצינורות חודרים, והופכים את המבנה התת קרקעי ל"מיכל אטום".

יישום מערכת פרפרוף מהיר, והיכולת לעלות על היריעות לצורך סידור הברזל, מיד לאחר שיושמו בקטע הראשון, חוסכת זמן יקר בנתיב הקריטי של הפרויקט.
בנוסף, מערכת פרפרוף הינה מערכת מובילה בארה"ב ובארץ באיטום מרתפים בפני חדירת גזי קרקע מזהמים, סוגיה שאנו נדרשים לה ביתר שאת בשנים האחרונות בישראל בפרויקטים גדולים ומורכבים רבים - מערכת הפרפרוף עומדת בהנחיות התקפות של המשרד להגנת הסביבה למיגון בפני גזי קרקע.

בשנים האחרונות בוצעו בישראל פרויקטים רבים של איטום מרתפים, רובם טבולים במי תהום, בסדר גודל של מאות אלפי מ"ר עם מערכת פרפרוף. בין הפרויקטים הגדולים בהם נעשה שימוש מערכת פרפרוף במרתף: פרויקט ב.ס.ר אלון ת"א, בצד המזרחי של נתיבי איילון, פרויקט מידטאון במרכז ת"א פרויקט מגדל הספירלה ת"א, פרויקט מתחם WIX צומת גלילות, פרויקט המרינה באשדוד, פרויקט הדולפינריום ת"א, פרויקט הבהאיים בעכו, פרויקט אינטל קריית גת ופרויקטים רבים וייחודיים נוספים.